امارات متحده عربی (امارات متحده عربی) به عنوان یکی از توسعه‌یافته‌ترین و متنوع‌ترین بازارهای اقتصادی در خاورمیانه، از زیرساخت‌های بهداشتی و پزشکی قوی برخوردار است. ایجاد زیرساخت مراقبت های بهداشتی و پزشکی در سطح جهانی هموارد اولویت اصلی برای دولت امارات بوده است و در نتیجه، این بخش در چند سال گذشته پیشرفت و گسترش چشمگیری داشته است.

اداره بهداشت دبی (DHA) - شرکت مشاوره توسعه کیفیت

طبق گزارشات سازمان بهداشت جهانی ، یک سوم بزرگسالان در امارات چاق هستند و از هر پنج نفر یک نفر مبتلا به دیابت است. با افزایش شیوع بیماری‌های ناشی از سبک زندگی، این جمعیت‌ که از سطح درآمد نسبتاً بالایی نیز برخوردار هستند، به مراقبت‌های بهداشتی و پزشکی باکیفیت تری نیاز خواهند داشت. دولت امارات متحده عربی توسعه زیرساخت های مراقبت بهداشتی را برای رسیدگی به این تقاضای روز افزون همواره مد نظر داشته است.

دولت فدرال امارات مراقبت های بهداشتی و پزشکی را در امارات تحت نظارت دارد. قوانین در سطح فدرال در دهه های 1970 و 1980 آغاز شد و اصلاحات قانونی در راستای تسهیل توسعه صنعت پزشکی بوده است. دولت امارات در حال آزادسازی سیاست ها برای جذب سرمایه گذاری های خارجی برای بهبود استاندارد مراقبت های بهداشتی و تقویت حوزه درمان علی الخصوص تجهیزات پزشکی است. در صورت نیاز به اطلاعات دقیق تر در مورد سیاست گذاری های جدید دولت امارات ، می توانید با ما تماس بگیرید.

هزینه های بهداشتی و پزشکی امارات متحده عربی در سال 2019 به 14.4 میلیارد دلار (53 میلیارد درهم) رسیده است که نسبت به سال قبل 5.4 درصد افزایش داشته است. پیش‌بینی می شود که هزینه‌ها تا سال 2023 به 18.3 میلیارد دلار (67.2 میلیارد درهم) افزایش ‌یابد. بر اساس گزارش بیزینس مانیتور بین المللی (BMI) انتظار می رود هزینه های کلی مراقبت های درمانی تا سال 2028 معاد 3.6 درصد از تولید ناخالص داخلی کشور امارات متحده عربی را تشکیل دهد.

تعهد دولت به بخش مراقبت های پزشکی یکی از محرک های کلیدی رشد این صنعت در امارات متحده عربی است، به ویژه با توجه به اینکه هزینه های عمومی بیش از دو سوم هزینه های کلی مراقبت های بهداشتی و پزشکی را تشکیل می دهد.

در ژوئن 2015، دولت امارات متحده عربی یک برنامه بیمه درمانی جدید را در دبی برای حمایت از اتباعی که تحت پوشش بیمه های درمانی نیستند، راه اندازی کرد. این طرح با ارائه خدمات درمانی در 23 بیمارستان خصوصی و بیش از 500 کلینیک پزشکی در دبی و اطراف آن، حدود 130,000 نفر از جمعیت امارات را شامل می شد. اداره بهداشت دبی (DHA) در ژوئن 2016 اعلام کرد که همه ساکنان دبی باید تحت پوشش بیمه درمانی قرار گیرند و این موضوع را به تمدید و صدور ویزای اقامت امارات وابسته کرد.

دولت امارات می خواهد تعداد گردشگران پزشکی را که به امارات می آیند افزایش دهد تا دبی را به عنوان مرکز برتر مراقبت های بهداشتی و پزشکی در منطقه معرفی کند. این کشور دارای زیرساخت های حمل و نقل و لجستیک قوی است و از نظر جغرافیایی موقعیت خوبی دارد تا مرکز شبکه حمل و نقلی باشد که اقتصاد هند و چین را به اروپا و ایالات متحده پیوند می دهد؛ چنین عواملی این کشور را به مکانی جذاب برای ایجاد مرکز توزیع منطقه ای تجهیزات پزشکی تبدیل کرده است.

به گفته کارشناسان سرمایه گذاری، برخی از بزرگترین فرصت های امارات متحده عربی احتمالاً در پروژه های مراقبت های بهداشتی یافت می شود. به عنوان مثال، “یونیسون”، یک مشارکت عمومی و خصوصی بین GE Healthcare، وزارت بهداشت و درمان امارات متحده عربی (MoHAP) و خدمات پزشکی بین المللی ابوظبی (ADI) است که هدف آن گرد هم آوردن بهترین فناوریهای مراقبت بهداشتی، مدیریت بیمارستان و بیمار است.

قوانین

تمام تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی باید توسط اداره ثبت و کنترل داروی کشور امارات متحده عربی( MoHAP ) تایید شده باشد. تجهیزات پزشکی وارداتی توسط گمرک ترخیص نمی شوند مگر اینکه تاییدیه واردات محموله توسط وزارت بهداشت و درمان این کشور صادر شده باشد.

در صورتی که شرکت/تولیدکننده صادرکننده حضور قانونی در امارات نداشته باشد، باید یک نماینده مجاز (Authorized Representative ) در کشور امارات تعیین کند تا از طرف او نسبت به ثبت دستگاه ها اقدام کند. نماینده مجاز باید با قرارداد کتبی با ذکر عبارت ” انتصاب نماینده مجاز” توسط شرکت اصلی تعیین شود. نماینده محلی باید توسط وزارت بهداشت و درمان امارات( MoHAP ) مجوز داشته باشد. درخواست ورود دستگاه پزشکی به بازار امارات باید توسط سازنده یا نماینده مجاز آن انجام شود. سازنده یا نماینده مجاز آن ملزم به حفظ شواهد عینی در مورد ایمنی و اثربخشی وسیله پزشکی است.

وزارت بهداشت و درمان امارات متحده عربی، گواهینامه نهادهای ارزیابی انطباق را از اتحادیه اروپا، استرالیا، کانادا، ایالات متحده، ژاپن و سنگاپور می پذیرد.

ثبت یا فهرست یک دستگاه پزشکی به مدت پنج سال معتبر است مگر اینکه توسط وزارت بهداشت و درمان امارات متحده عربی به حالت تعلیق در آمده یا لغو شود یا توسط شرکت ثبت کننده فسخ شود. درخواست تمدید ثبت باید حداقل 90 روز قبل از تاریخ انقضای ثبت نام دستگاه انجام شود. درخواست باید شامل ارسال فرم درخواست پر شده و اطلاعات مربوط به تغییرات ایجاد شده در دستگاه ثبت شده باشد.

تجهیزات پزشکی در کلاس I (ریسک کم )، کلاس II و III (ریسک متوسط) و کلاس IV (ریسک بالا) طبقه بندی می شوند. علاوه بر این، دستگاه‌های تشخیص آزمایشگاهی تحت 4 کلاس خطر (ریسک) طبقه‌بندی می‌شوند.:

  • کلاس A (ریسک فردی کم و ریسک سلامت عمومی کم)،
  • کلاس B (ریسک فردی متوسط و یا ریسک سلامت عمومی کم)،
  • کلاس C (ریسک فردی بالا و یا متوسط، خطر سلامت عمومی) و
  • کلاس D (ریسک فردی بالا و ریسک بالای سلامت عمومی)

ورود به بازار

قانونی که به مالکیت 100 درصد خارجی شرکت‌ها در امارات برای بخش‌های خاص اجازه می‌دهد اکنون در حال اجرا است. این قانون به گونه ای طراحی شده است که کشور را برای سرمایه گذاران جذاب تر کند و در عین حال تأثیر آن بر مشاغل محلی را محدود کند. شرکت‌های خارجی که به دنبال تأسیس یک نهاد در کشور امارات هستند، قبلاً باید با یک شهروند اماراتی شریک می‌شدند که ملزم به داشتن 51 درصد از سهام شرکت بود. هدف از این طرح افزایش جذابیت امارات برای سرمایه گذاری، ایجاد شغل و تنوع بخشیدن به اقتصاد است.

همچنین مناطقی به عنوان “منطقه آزاد(Free Zone )” در امارات متحده عربی وجود دارد که طیف گسترده ای از مزایای را برای مشاغل و درجه ای از انعطاف پذیری را در کسب و کار به شرکت ها میدهد. از جمله این مزایا به موارد ذیل می توان اشاره کرد:

  • 100 درصد مالکیت خارجی از طریق شعب،
  • عدم نیاز به نمایندگی ملی برای شعب شرکت های خارجی
  • کمک ویژه در گرفتن ویزا کار برای کارکنان

فرصت ها

با وجود گسترش بخش مراقبت های بهداشتی خصوصی، امارات باید تعداد بیمارستان ها را افزایش دهد. پیش بینی می شود که امارات متحده عربی برنامه های ساخت و ساز و نوسازی بیمارستان های متعددی در این کشور را آغاز نماید. به دلیل رقابت شدید در امارات برای جذب گردشگران سلامت، رشد بخش گردشگری پزشکی تقاضا برای امکانات مدرن با جدیدترین تجهیزات پزشکی را افزایش داده است.

با این اوصاف کشور امارات متحده عربی به بازار بسیار جذابی برای شرکت های تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی تبدیل شده است. شما برای ورود به این بازار نیاز به مشاوران حرفه ای و خبره خواهید داشت. شرکت توسعه کیفیت در حال حاضر امکان صادرات تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را به مناطق آزاد(Free Zone) فراهم می سازد. علاوه بر این شما در این مناطق می توانید تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی خود را مونتاژ و یا صادرات مجدد(Re-Export) کنید. با ما در تماس باشید تا کوتاهترین و سریع ترین مسیر را تجربه کنید.

مقالات امارات متحده عربی
دسته‌بندی مطالب
عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار درباره تجهیزات پزشکی را با عضویت در خبرنامه توسعه کیفیت دریافت خواهید کرد.