فهرست مطالب

هدف از تدوین تکنیکال فایل

برای صدور مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی نیاز است تا پرونده فنی محصول که اصطلاحاً به آن تکنیکال فایل میگوییم آماده شود . تولید کنندگان تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دندانپزشکی در صورتی که بخواهند پروانه تولید از اداره کل تجهیزات پزشکی دریافت نمایند، بایستی برای محصول خود تکنیکال فایل تهیه کنند و یک نسخه فیزیکی آن را به کارشناس پرونده ارائه دهند و بخشی از آن را در وب سایت اداره تجهیزات پزشکی بارگذاری نمایند.

اهمیت دریافت تکنیکال فایل

تکنیکال فایل بیان کننده شرایط فنی محصول و شرایط تولیدکننده می باشد. تکنیکال فایل به مثابه یک اظهارنامه می باشد که تولید کننده در آن محصول و  شرایط تولید آن را توصیف می نماید. تولید کنندگان تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی و دندانپزشکی باید دقت کنند که این سند در بایگانی اداره کل تجهیزات پزشکی قرار می گیرد. قابل توجه می باشد که برای محصولات با کلاس خطر A و B ، تکنیکال فایل در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مربوطه قرار خواهد گرفت.  این سند مبنای اظهار نظر و قضاوت درباره شرایط تولید (GMP) ، فرآیند تولید ، کنترل کیفیت و … قرار خواهد گرفت.

نحوه نوشتن تکنیکال فایل

تکنیکال فایل از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در واقع تکنیکال فایل را می توان به دو بخش عمده تقسیم بندی کرد:

 

 

در بخش اول شرکت تولید کننده می بایست نسبت به تشریح محصول، ویژگی های عملکردی در شرایط مختلف نظیر شرایط استفاده از محصول و ویژگی های آن برای بیماران و پزشکان بپردازد؛ از جمله این ویژگی ها  می‌توان به راحتی در استفاده در شرایط خاص نظیر عمل های جراحی، موقعیت های امدادرسانی، گزارش های خاص ایجاد شده توسط دستگاه اشاره نمود.

یکی از سرفصل هایی که حتماً باید در تهیه تکنیکال فایل به آن اشاره شود محدودیتهای استفاده از تجهیز پزشکی می باشد. به عنوان مثال  می‌توان به دمایی خاص که باعث می شود محصول تولیدی ویژگی خود را از دست بدهد باید اشاره نمود.

چک لیست تکنیکال فایل

مهمترین مرحله برای تدوین تکنیکال فایل این است که بدانیم به “چه مطالبی ” بپردازیم و در مرحله دوم اینکه “چگونه به این سرفصل ها” بپردازیم. در این مطالب ما به بخش اول توجه خواهیم کرد و حداقل موارد مورد نیاز را به آن اشاره خواهیم کرد. در ادامه به چک لیست تکنیکال فایل و مرور برخی از سرفصل‌های اصلی تکنیکال فایل اشاره خواهیم نمود:

برای “چگونگی” تهیه این سرفصل ها و نیز سایر سرفصل های مهم، با ما درتماس باشید. همواره به یاد داشته باشید که برای کارشناسان پرونده، ” چگونگی” مطالب و کیفیت آنها بسیار حائز اهمیت است.

دریافت مشاوره برای اخذ تکنیکال فایل از شرکت توسعه کیفیت

برای تهیه و تدوین تکنیکال فایل و دریافت چک لیست تکنیکال فایل با ما در تماس باشید.

جلسات مشاوره ما رایگان است!

شماره تماس پاسخگویی ۲۴ ساعته ما ، ۰۹۱۲۱۵۹۷۶۰۹ می باشد. شما میتوانید از طریق واتساپ، تلگرام و سایر مسیر های ارتباطی با ما در تماس باشید تا در سریعترین زمان ممکن، به مرحله مجوز اداره کل تجهیزات پزشکی برسید.

مقالات مرتبط با تکنیکال فایل