فهرست مطالب

انواع اتاق تمیز

روش طراحی و ساخت اتاقهای تمیز(کلین روم) انواع مختلفی دارد از جمله:

این اتاق های تمیز در صنایع زیر استفاده میشود:

اتاق های تمیز به چند گروه تقسیم می شود؟

اتاق های تمیز از نظر حساسیت و نیز فشار اتاق ها به دو دسته کلی تقسیم می شوند که در ادامه به جزئیات هریک خواهیم پرداخت.

گروه ۱- اتاق های تمیز با فشار مثبت( Positive Pressure Cleanrooms)

سیستم‌های تهویه مطبوع  اتاق‌های تمیز به ۲ دسته اتاق تمیز با فشار مثبت و منفی طبقه‌بندی می‌شوند(گرمایش، تهویه هوا و تهویه مطبوع). سیستم‌های اتاق‌های تمیز با فشار مثبت هوا معمولاً برای کاربردهای پزشکی، دارویی، الکترونیک، هوافضا، اپتیک، نظامی و دفاعی و تحقیقاتی و غیره استفاده می‌شوند، جایی که هوای خارج شده از درها، سقف‌ها یا دیوارها به دلیل فشار هوای مثبت، خطرناک نیست. ایجاد نگرانی های ایمنی یا سلامتی میزان تمیزی ذرات مورد نیاز مفهوم طراحی اتاق تمیز، مقدار فیلتر هوا، CFM (فوت مکعب در دقیقه) و کل تهویه مطبوع را تعیین می کند.

اتاق‌های تمیز فشار مثبت هوا معمولاً در محدوده فشار هوا از ۰.۰۲ تا ۰.۲ اینچ در ستون آب (H20) کار می‌کنند. فشار هوای مثبت به این معنی است که اتاق تمیز یا اتاق‌هایی که با هوای فیلتر شده انباشته شده اند، فشار بیشتری نسبت به فضای اطراف خارج از اتاق (ها) دارند.

گروه ۲- اتاق های تمیز با فشار منفی(Negative Pressure Cleanrooms)

اتاق‌های تمیز با فشار منفی هوا برای فرآیندهای تولید خطرناک استفاده می‌شوند. اتاق‌های تمیز با فشار منفی هوا نیز برای اتاق‌های تمیز با سطح ایمنی زیر استفاده می شوند:

لازم به ذکر است که اتاق های تمیز با کلاس بیوسیفتی سطح ۲ الی ۴ معمولا برای آزمایشگاه های تحقیقاتی و پزشکی که فعالیت های خطرناک نظیر کار روی ویروسها را انجام می دهند الزامی است. طراحی و ساخت این نوع کلین روم با سایر آنها کاملا متفاوت می باشد.

برخی از اتاق های تمیز برای فرآیندهای خطرناک و زیستی باید با فشار هوای منفی کار کنند.

آزمایشگاه های تمیز BioSafety Level 2  معمولاً در سطوح تمیزی بالا و با کمی فشار هوای منفی کار می کنند.

آزمایشگاه های زیستی(بایوسیفتی لول ۳)  در سطوح مختلف تمیزی با ۱۰۰% عبور “هوا یکبار عبور(۱۰۰درصد هوای تازه)”، با سطوح فشار هوای منفی خاص با کنترل فشار خودکار و ۱۰۰٪ خروج  از طریق یک سیستم فیلتر HEPA  کار می کند.

سطح BSL P-2 و P-3 Clean Labs. در کانتینرهای دریایی قابل حمل و سنگین برای استقرار در سراسر جهان تولید می شوند.

آزمایشگاه های تمیز سطح زیستی ۲ و ۳ با استفاده از اندازه های مختلف بدنه کامیون استاندارد تولید می شوند و مستقیماً بر روی شاسی کامیون برای قابلیت “تحرک بالا” نصب می شوند.

نکات مهم در طراحی و ساخت اتاق تمیز

در ساخت و طراحی اتاق تمیز(کلین روم) به طور کلی موارد ذیل بایستی رعایت شوند:

باید توجه داشت که تمام حساسیت ها برای ساخت اتاق تمیز جهت تولید محصول با کیفیت بسیار بالا می باشد. در این راستا بسیار مهم است که ساخت اتاق تمیز، توسط یک فرآیند معتبر سازی شود. در معتبر سازی ما به دنبال تایید ساخت اتاق تمیز و نیز مناسب بودن آن برای شرایط تولید هستیم. برای مطالعه بیشتر در این زمینه به مقاله زیر میتوانید رجوع کنید.

صحه گذاری اتاق تمیز

شرکت توسعه کیفیت با تجربه بسیار بالا در ساخت اتاق های تمیز به ویژه کلین روم های خاص نظیر کلین روم با سطح زیستی BioSaftey Level مختلف ، آمادگی همکاری با سازمان شما را دارد. با ما در تماس باشید.

مطالب دیگر در خصوص اتاق تمیز

اتاق تمیز ( کلین روم )

جهت مشاهده کلیک کنید

تجهیزات اتاق تمیز

جهت مشاهده کلیک کنید

قوانین اتاق تمیز

جهت مشاهده کلیک کنید

تعمیرات اتاق تمیز و تاسیسات

جهت مشاهده کلیک کنید