فهرست مطالب

چگونه یک اتاق تمیز را تمیز نگه می دارید؟

حفظ استانداردهای یک اتاق تمیز می تواند دشوار باشد. خود اتاق ها می توانند حساس باشند و هر چیزی که وارد اتاق می کنید احتمالاً ذرات را در هوا منتشر می کند، حتی کارمندان شما. بنابراین، بهترین راه‌ برای اینکه اتاق تمیز خود را مطابق با استانداردهایی نگه دارید که به سختی رعایت کرده‌اید، چیست؟ در اینجا چند مفهوم اساسی و چند پیشنهاد مفید برای حفظ بالاترین سطح تمیزی اتاق را تشریح خواهیم کرد.

لباس پوشیدن (Gowning):

اول از همه، هر فردی که وارد کلین روم می شود باید لباس محافظ بپوشد. انسان ها پر از ذرات هستند. مانند: موها و پوست . و هیچ راهی برای کنترل آنها وجود ندارد. به همین دلیل ضروری است که هر کسی که به اتاق تمیز می رود، لباس محافظ تعریف شده را بپوشد.

بسته به کلاس اتاق تمیز شما، این پوشش ممکن است فقط یک لباس ساده و دستکش باشد، یا می تواند یک روپوش کامل – کامل سر تا پا با ماسک و عینک – باشد. ابتدا باید استانداردهای خود را مشخص کنید، اما سپس باید بدانید که کارکنان شما باید دقیقاً چه لباسی را در اتاق تمیز بپوشند.

میز ها و صندلی های اتاق تمیز (Furniture):

اثاثیه حتی زمانی که فقط در آنجا قرار دارند، ذرات خود را منتشر می کند. به همین دلیل است که اثاثیه خاصی برای کاهش ذرات و گرد و غباری که روی اثاثیه می ریزند و جمع می شوند تولید می کنند. اگر به تمیز نگه داشتن اتاق تمیز خود علاقه دارید، ایده خوبی است که روی این نوع وسایل درون اتاق تمیز توجه بسیاری کنید.

دوش هوا (Air Shower) :

اگر نگران محدود کردن میزان ذرات وارد شده به اتاق تمیز خود هستید، ممکن است به یک دوش هوا نیاز داشته باشید و در اتاق تمیز خود آن راجای دهید. دوش هوا معمولا در کنار اتاق تعویض لباس استفاده می شود و هر ذره ای را که می تواند به راحتی از روی افرادی که وارد اتاق تمیز می شوند را از بین ببرد. این یک راه عالی برای از بین بردن ذرات اضافی قبل از ورود کارکنان به اتاق است.

کفپوش چسبنده (Sticky Flooring) :

این کفپوش ها بهترین راه برای مراقبت از آلودگی های پا یا چرخ ترالی است. کفپوش ها، بهتر از تشک‌های چسبنده عمل می کنند چرا که بادوام‌تر و مؤثرتر هستند و در صورت تمیز کردن و مراقبت مناسب، می‌توانند ۳ تا ۵ سال دوام بیاورند. اگر اتاق تمیز شما استاندارد بالایی برای تمیزی دارد، کفپوش ها به اتاق تمیز شما کمک شایانی میکند.

تکنیک های مناسب لباس پوشیدن در کلین روم

فرآیند لباس پوشیدن ممکن است مشکلی به نظر برسد، اما باید به این نکته توجه داشت که برای نصب و نگهداری اتاق تمیز پول زیادی هزینه می شود، بنابراین اگر از آن دارایی محافظت می کنید و اتاق تمیز خود را به همان اندازه تمیز نگه می دارید، این کار اهمیت خود را دو چندان نشان می دهد. اما دقیقاً چه کاری باید انجام دهید تا مطمئن شوید که شما و کارکنانتان از پروتکل مناسب پیروی می کنند و از محیط اتاق تمیز محافظت می کنند؟ این کار در ابتدای امر نیازمند یک روش اجرایی استاندارد است.

 

اگر همه افراد دقیقاً روند مشابهی را دنبال کنند و مناطق مختلف فضای لباس پوشیدن را درک کنند، کنترل آلودگی و ذرات معلق در هوا بسیار ساده تر خواهد بود. به طور کلی، بیشتر فضاهای تعویض لباس دارای یک منطقه “لباس پوشیدن” و یک منطقه “تمیزتر” هستند. اطمینان حاصل کنید که کارمندان این مرزها را درک می کنند و می دانند در چه مرحله ای از فرآیند لباس پوشیدن باید در کجا بایستند. در اینجا نمونه ای از فرآیند لباس پوشیدن استاندارد آورده شده است. با این حال، به یاد داشته باشید که اکثر فرآیندهای لباس پوشیدن بسته به استانداردی که شما باید به آن پایبند باشید، متفاوت خواهد بود.

عطر و لوازم آرایشی

وسایل شخصی

کفش ها

منطقه لباس پوشیدن

پوشش موی سر

پوشش های یکپارچه

چکمه یا روکش کفش

عینک دان یا شیلد

دستکش

بخش ورودی

برای دوره های آموزشی در کلین روم، با ما تماس بگیرید. جلسات مشاوره ما رایگان است.

مطالب دیگر در خصوص اتاق تمیز

طراحی و ساخت اتاق تمیز

جهت مشاهده کلیک کنید

تجهیزات اتاق تمیز

جهت مشاهده کلیک کنید

اتاق تمیز ( کلین روم )

جهت مشاهده کلیک کنید

تعمیرات اتاق تمیز و تاسیسات

جهت مشاهده کلیک کنید