توزیع یک فعالیت مهم در مدیریت یکپارچه زنجیره تامین محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی/آزمایشگاهی مصرفی است. افراد و نهادهای مختلف به طور کلی مسئولیت حمل، نگهداری و توزیع این گونه محصولات را بر عهده دارند. با این حال، در برخی موارد، یک شخص یا نهاد فقط درگیر و مسئول بخش های خاصی از فرآیند توزیع است. هدف از GDP کمک به تضمین کیفیت و هویت محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی/آزمایشگاهی مصرفی در تمام جنبه های فرآیند توزیع است. این جنبه ها شامل تهیه، خرید، ذخیره سازی، توزیع، حمل و نقل، بسته بندی مجدد، برچسب گذاری مجدد و شیوه های نگهداری سوابق است.

نگهداری، فروش و توزیع فرآورده های دارویی و تجهیزات پزشکی مصرفی اغلب توسط شرکت ها، موسسات و افراد مختلف انجام می شود. اصول توزیع خوب( GDP) گام‌های مناسبی برای کمک به انجام مسئولیت‌های مربوط به جنبه‌های مختلف فرآیند توزیع در زنجیره تامین و جلوگیری از ورود اجناس بی کیفیت به بازار از طریق مدیریت دقیق زنجیره توزیع، تعریف می‌کند. این گام ها باید توسط ذینفعان مختلف برای نقش خاصی که در توزیع محصولات دارویی و پزشکی ایفا می‌کنند ، درک شود و به اجرا در آید.

مصرفی پزشکی تقلبی - شرکت مشاوره توسعه کیفیت

ماهیت ریسک های موجود ، مشابه ریسک هایی است که در محیط تولید با آن مواجه می شوند، به عنوان مثال: ترکیب شدن ناخواسته مواد با یکدیگر، مواد اولیه نامرغوب، آلودگی و … .

محصولات دارویی و تجهیزات مصرفی پزشکی تقلبی یک تهدید واقعی برای سلامت و ایمنی عموم مردم است. در نتیجه، حفاظت از زنجیره تامین در برابر نفوذ چنین محصولاتی ضروری است. نقاط ضعف در فرآیندهای توزیع فرآورده های دارویی و تجهیزات پزشکی/آزمایشگاهی مصرفی ، راه را برای ورود داروهای تقلبی و وارداتی غیرقانونی، سرقتی و نامرغوب به زنجیره تامین فراهم می کند. این موضوع یک نگرانی در کشورهای توسعه یافته و کشورهای در حال توسعه است. روش‌هایی که از طریق آن چنین محصولاتی وارد زنجیره تامین می‌شوند به طور فزاینده‌ای پیچیده شده‌اند و منجر به توسعه بازارهای ثانویه و خاکستری پررونق در سراسر جهان شده‌اند. دخالت نهادهای غیرمجاز در توزیع و فروش محصولات دارویی یک نگرانی خاص است. تنها یک رویکرد مشترک شامل همه طرف‌های درگیر در زنجیره تامین می‌تواند در مبارزه با محصولات دارویی تقلبی و تجهیزات پزشکی/آزمایشگاهی مصرفی بی کیفیت موفق باشد و بنابراین، همه طرف‌های فعال در بازار باید در فعالیت‌های مشترک، مشارکت فعال داشته باشند.

مدل های مختلفی برای توزیع فرآورده های دارویی-پزشکی در کشورهای مختلف و گاهی در داخل یک کشور به عنوان مثال در بخش دولتی و خصوصی استفاده می شود. این دستورالعمل‌ها برای همه افراد و مراکزی که در هر جنبه‌ای از توزیع محصولات از محل تولیدکننده محصول تا شخصی که محصولات را مستقیماً به بیمار یا نماینده او ارائه می‌کند، مواردی را تعریف می نماید. این سرفصلها تمام طرف های تاثیرگذار در تجارت و توزیع دارو و تجهیزات پزشکی، تولید کنندگان و عمده فروشان و همچنین سایر طرف ها مانند تامین کنندگان، توزیع کنندگان، تدارکات، بازرگانان، شرکت های حمل و نقل و نمایندگی های حمل و نقل و … را شامل می شود.

بخش‌های مربوط به GDP باید برای اجرا توسط دولت‌ها، نهادهای نظارتی، سازمان‌های تدارکات بین‌المللی، آژانس‌های اهداکننده و نهادهای گواهی‌دهنده، و همچنین همه طرف‌های درگیر در هر جنبه‌ای از تجارت و توزیع محصولات دارویی و تجهیزات پزشکی/آزمایشگاهی مصرفی در نظر گرفته شود. GDP همچنین می تواند به عنوان ابزاری برای جلوگیری از توزیع محصولات تقلبی استفاده شود. با این حال، باید توجه داشت که این اصول کلی هستند و می‌توانند با شرایط حاکم در کشورها سازگار شوند. دستورالعمل های ملی یا منطقه ای ممکن است برای برآوردن نیازها و موقعیت های خاص در یک منطقه یا کشور خاص تدوین شود.

برای حفظ کیفیت اصلی محصولات دارویی-پزشکی، هر طرف فعال در زنجیره توزیع باید قوانین و مقررات مربوطه را رعایت کند. هر فعالیت در توزیع محصولات دارویی باید طبق اصول GMP، شیوه نگهداری خوب (GSP) و شیوه توزیع خوب (GDP) انجام شود.

شرکت توسعه کیفیت با داشتن سابقه طولانی درحوزه تجهیزات پزشکی، آزمایشگاهی و دانش فنی- تخصصی در حوزه دارو، این امکان را برای شما فراهم می نماید تا سیستم توزیع خوب(GDP) را به بهترین نحو ممکن در شرکت خود پیاده سازی نمایید. با متخصصین ما در تماس باشید تا شما را با بروز ترین استانداردهای اروپایی در این زمینه همراهی کنند.

مقالات Good Distribution Practice
دسته‌بندی مطالب
عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار درباره تجهیزات پزشکی را با عضویت در خبرنامه توسعه کیفیت دریافت خواهید کرد.