مفهوم کد IRC چیست
فهرست مطالب

مفهوم کد IRC چیست

کد IRC که مخفف شده Iran registration code می باشد به عنوان یک شماره شناسه مشترک برای محصولات دارویی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی بوده و در بانک اطلاعات اداره سازمان غذا و دارو دخیره می گردد.
از طریق این شناسه می توان کلیه اطلاعات مرتبط با محصول دارویی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را دریافت نمود.
دریافت نمودن کد شناسه IRC الزامی بوده و می بایست بر روی بسته بندی ثانویه محصول درج گردد.
کد IRCیک شناسه ۱۶ رقمی است که پروانه محصولات مکمل های غذایی، محصولات دارویی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی ، محصولات مواد غذایی و آشامیدنی و محصولات آرایشی و بهداشتی به حساب می آید و از جانب سازمان غذا و دارو فرستاده و اخذ می گردد.
جهت اخذ این پروانه باید ابتدا وارد “سامانه صدور پروانه ثبت” شوید، سپس بعد از طی کردن و کامل نمودن مراحل و گام ها آن، کارشناس مربوطه آن را بررسی می نماید و در انتها کد IRC را به شما تحویل می دهند.

 

چرا باید کد IRC  برای محصولات داشته باشیم؟

سازمان غذا و دارو وظیفه تنظیم، بررسی اجرای واردات، ثبت و ترخیص گمرکی هر نوع فراورده های دارویی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را بر عهده دارد.
درخواست کنندگان برای گرفتن کد IRC که از جانب سازمان غذا و دارو صادر می گردد، برای نگه داری و بهره برداری از محصولات دارویی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، مواد غذایی ، آشامیدنی ، مکمل های غذایی و آرایشی و بهداشتی، می بایست با تکمیل کردن مدارک لازم برای اخذ مجوزهای مربوطه از مراجع ذیصلاح اقدام نمایند. این محصولات در ایران بدون اخذ کد IRC اجازه فروش و یا تولید ندارند.
مصرف کنندگان، برای استفاده از این محصولات قادر خواهند بود با درج کردن این کد در سامانه غذا و دارو، اطلاعات، فواید کالا و محصول و شرکتی که آن را تولید کرده است را دریافت نمایند.

افراد از این طریق می توانند به اصل بودن کالا دست پیدا کنند.

 

سامانه اخذ کد IRC – مفهوم کد IRC چیست

سازمان غذا و دارو در ایران به واسطه شورای عالی اداری در ماه اسفند ۱۳۸۹ ایجاد گردید. مدیریت این سازمان بر عهده معاون غذا و داروی وزارت بهداشت می باشد.
هدف از تشکیل این سازمان برای ممانعت و کاستن قاچاق و پشتیبانی از سلامت مردم می باشد که به وسیله پیگیری کردن و برخورد کردن در صورت مواجه شدن با آرم جعلی وزرات بهداشت بر روی محصولات دارویی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، لوازم آرایشی و بهداشتی توسط سازمان انجام می گیرد.
جهت بررسی اصالت کالاها و محصولات آرایشی و بهداشتی، سازمان غذا دارو برای مصرف کنندگان “سامانه صدور پروانه ثبت” به نشانی اینترنتی irc.fda.gov.ir را ایجاد نمود.از طریق این سامانه، افزون بر اینکه می توان کد IRC را دریافت کرد، می توان لیست محصولات و تولیدات، فهرست دارویی و اطلاعات آن را نیز نظاره کرد.این نکته را فراموش نکنید که برای ورود به این سایت باید فیلتر شکن و پروکسی خود را غیرفعال نمایید.
جهت اخذ کد IRC برای تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی باید مراحل زیر را طی کنید:
۱- ابتدا می بایست در سامانه غذا و دارو ثبت نام کنید.
۲- پس از ثبت نام در سامانه اداره کل تجهیزات پزشکی نسبت به اخذ نام کاربری و رمز عبور اقدام نمایید.
۳- در این مرحله مدارک و مستندات محصول و تکنیکال فایل را بارگذاری نمایید.
۴- با باگذاری کردن مدارک و تکنیکال فایل، کارشناس پرونده مشخص می شود.
۵- کارشناس پرونده را بررسی و پس از درخواست برای مدارک تکمیلی تر ، نسبت به بازدید از خط تولید اقدام می نماید.
۶- در صورت تایید شرایط GMP و تکنیکال فایل اصلی ، کد IRC صادر می گردد.

شرایط و مدارک مورد نیاز برای اخذ کد IRC

کمپانی های تجاری که در زمینه محصولات آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و محصولات دارویی، تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی فعالیت دارند می بایست افزون بر شناسه ملی شرکت، کد IRC نیز دریافت نمایند.
اخذ کردن کد IRC متضمن داشتن شرایط و مدارک مخصوصی می باشد که برای هر کدام از تولیدات آرایشی و بهداشتی و تولیدات غذایی و آشامیدنی شرایط و مدارک مورد نیاز را برای شما در عکس های زیر به صورت جداگانه شرح داده ایم.

آرایشی و بهداشتی - کد IRC چیست

آرایشی و بهداشتی – مفهوم کد IRC چیست

 

غذایی و آشامیدنی - مفهوم کد IRC چیست

فرآورده های غذایی و آشامیدنی – مفهوم کد IRC چیست

پس از تکمیل کردن این مدارک برای هر کدام از موارد تولیدات “آرایشی و بهداشتی” و تولیدات “غذایی و آشامیدنی” می توانید اقدام به ثبت درخواست کد شناسه IRC نمایید.

پس از ثبت کارشناسان درخواست شما را بررسی نموده و در صورت عدم مشکل این کد را در اختیار شما قرار خواهند داد.

برای دریافت کد IRC تجهیزات پزشکی می بایست مدارک بسیار بیشتر و در قالب مکانیزم جدید اداره کل تجهیزات پزشکی تهیه شود. برای تهیه این مدارک با ما در تماس باشید.

شرکت مشاوره توسعه کیفیت مشاوره تولید و بازرگانی تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی در خدمت شما عزیزان جهت یاری رساندن در این زمینه می باشد.

مقالات آموزشی دیگر:

اخذ مجوز تولید اداره کل تجهیزات پزشکی

اشتراک گذاری این مقاله:
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب برگزیده
گواهینامه 17025 چیست

گواهینامه ۱۷۰۲۵ چیست؟

گواهینامه ۱۷۰۲۵ چیست؟ گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ یک استاندارد جهانی و کارشناسانه مخصوص آزمایشگاه های تست و واسنجی است که به دستیابی شایستگی این آزمایشگاه ها

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار درباره تجهیزات پزشکی را با عضویت در خبرنامه توسعه کیفیت دریافت خواهید کرد.