مشاوره ایزو 9001
فهرست مطالب

سیستم های مدیریت کیفیت ISO 9001

استاندارد ISO 9001 یک استاندارد بین المللی مدیریت کیفیت است که برای هر نوع سازمانی در هر بخش یا فعالیتی قابل اجرا است و صرف نظر از اندازه آن، با توجه به انعطاف پذیری زیاد آن، کاملاً با ویژگی های مدیریتی هر شرکت موجود سازگار است.
ISO 9001 گسترده ترین و کاربردی ترین استاندارد سیستم مدیریت جهانی است.
امروزه توسط بیش از ۱.۲ میلیون سازمان به عنوان ابزاری برای عملیات کارآمدتر و سودآورتر، ایجاد یک چارچوب مرجع برای ارائه محصولات و خدمات قابل اعتماد، فرآیندهایی با عملکرد ثابت و بهبود مستمر در بلند مدت با تمرکز بر رضایت مشتری استفاده می شود.
اجرای استاندارد ISO 9001 با تهیه تحلیل ها و تشخیص ها در مورد وضعیت خاص هر شرکت انجام می شود که عموماً از طریق ممیزی های داخلی انجام می شود.
یک سیستم مدیریت کیفیت باید بر اساس اهداف روشن و مختصر و نیازهای شناسایی شده قبلی باشد.

گواهی ISO 9001 چه مزایایی برای شرکت شما دارد؟

گواهینامه استاندارد ISO 9001 یک گواهینامه مدیریت کیفیت به رسمیت شناخته شده و بین المللی است که دستورالعمل های یک مدل مدیریت، تجزیه و تحلیل و بهبود مستمر را تعیین می کند تا خدمات بهتر و کارآمدتری به مشتریان ارائه دهد.
با استفاده از این گواهی، شما قادر خواهید بود امنیت بیشتری را در تمام فرآیندها به مشتریان خود ارائه دهید.
علاوه بر این، می توانید برای قراردادهای عمومی و شرکت های بین المللی که در مشخصات قراردادها به این گواهینامه ها نیاز دارند، استفاده نمایید.

مراحل گواهینامه مدیریت کیفیت استاندارد ISO 9001

طبیعتاً هر شرکتی برای دستیابی به گواهینامه ISO9001 به مشاوره مدیریت کیفیت نیاز دارد. ماهیت محصول، فرآیند طراحی و توسعه و پرسنل مسئول معمولاً جنبه هایی هستند که تفاوت بین یک فرآیند و فرآیند دیگر را مشخص می کنند. با این حال، اگر از منظر کلی به آن نگاه کنیم، این نوع مشاوره دارای مراحل مشخصی است.
مراحلی که خدمات پیاده سازی مشاوره ISO 9001 در آنها تقسیم می شود به شرح زیر است:

۱) مطالعه اولیه:

مشاوره بر اساس یک تحلیل اولیه است که معمولاً در گزارشی که فرآیندهای داخلی سازمان را توصیف می کند منعکس می شود.
این اولین تماس بین مشاور و شرکت است که مستلزم یک دوره معقول برای سازگاری و همسان سازی محیط است.
این مرحله که به اقدامات ملموس منتج می شود، مستلزم مشاهده، دریافت اطلاعات، مصاحبه و … است. این مشاوره بر اساس یک تحلیل اولیه است که معمولاً در گزارش ISO9001 منعکس می شود.

۲) آموزش:

هم مشاور و هم مدیریت مسئول آموزش هر یک از افرادی هستند که در فرآیند پیاده سازی ISO9001 شرکت خواهند کرد.
اگرچه تصمیمات باید به اکثریت شرکت ابلاغ شود، اما ایده آل ترین کار تعیین یک مسئول و گروهی از همکاران برای پیاده سازی است.

۳) مستندات:

پیاده سازی QMS – طراحی و تهیه مستندات

توسعه و پیاده سازی سیستم مرحله ای است که در آن اطلاعات مستند و سوابق مورد نیاز استاندارد ISO 9001 تهیه می شود و طی این مرحله آموزش پرسنل درگیر در سیستم مدیریت کیفیت انجام خواهد شد.
برای برخی از شرکت ها، مشاوره اولین رویکرد به موضوع مدیریت کیفیت است.

پیاده سازی QMS - طراحی و تهیه مستندات

در این موارد مشاور پس از تجزیه و تحلیل اولیه باید سندی را تهیه کند که شامل طرح کیفیت سازمان باشد و در فرآیند تصویب و بحث آن شرکت کند. هر چیزی که بعدا می آید بر اساس آن سند خواهد بود.

۴) بررسی مدیریت:

در مرحله بعد و با در نظر گرفتن پارامترهای تعیین شده در استاندارد ISO 9001، مشاور ممیزی داخلی را آغاز می کند تا شرکت را برای فرآیند صدور گواهینامه، کار بر روی برآورده کردن الزامات و تطبیق شاخص های پیشنهادی آماده کند.
این وظایف باید در گزارشی از دستاوردها و فعالیت‌ها ثبت شوند که در کوتاه‌مدت مبنایی برای میزبانی ممیزی سازمانی مانند ISO باشد.
یک مشاور متخصص برای شناسایی فرآیندهای مدیریتی و محدوده سازمانی که بر کیفیت تأثیر می گذارد، شرکت را مورد بررسی قرار می دهد.
به همین ترتیب، برنامه کاری انجام خواهد شد که در آن افراد مسئول، مهلت ها و فعالیت هایی که قرار است انجام شود مشخص می شود.

ممیزی داخلی

پس از اتمام پیاده سازی استاندارد بین المللی ISO9001، لازم است یک پیگیری و ارزیابی انجام شود که امکان تأیید درجه انطباق واقعی سازمان را فراهم می کند.
یک مشاور متخصص، ممیزی داخلی را برای ارزیابی اثربخشی سیستم انجام خواهد داد.و عدم انطباق ها را تشخیص داده و آنها را قبل از ممیزی گواهی تصحیح می کند.

۵) گواهینامه:

با این حال، در سایر موارد، مشاوره به اقدام در مرحله قبلی فرآیند صدور گواهینامه محدود نمی شود. در صورت توافق طرفین، مشاور می تواند شرکت را در ممیزی های سازمان بین المللی استاندارد و در مراحل بعدی همراهی کند. کار آنها شامل پیگیری مناسب اقدامات و ارائه پیشنهادات خواهد بود.

پشتیبانی گواهینامه

مشاوری که به شرکت شما اختصاص داده شده است در طول ممیزی گواهینامه حضور خواهد داشت و همیشه به شما کمک می کند تا فرآیند را با موفقیت انجام دهید.
مشاوران متخصص در حین طراحی و اجرای سیستم مدیریت کیفیت به هر گونه نیازی که ممکن است پیش بیاید رسیدگی و برطرف خواهند کرد.
تجربه گسترده مشاوران ما این امکان را می دهد تا برای دستیابی به اهداف مورد نظر، روشی بسیار سازگار را برای شرکت ها به کار ببریم که به صورت تیمی با شما کار می کنند.

جمع بندی

در برخی مواقع که شرکت‌ها اهداف یا اولویت‌های خود را در مدیریت کیفیت مشخص نمی‌کنند، لازم است از خدمات مشاوره‌ای استفاده کنند. هدف ایجاد سازوکاری جهت بهبود مستمر و بهبود شاخص های فرآیندی شرکت است.
شرکت مشاوره توسعه کیفیت یک شرکت مشاوره متخصص در اخذ و مشاوره گواهینامه های ایزو با بیش از ۱۴ سال تجربه می باشد. ما سیستم کاری خود را که در نتیجه تجربه، به عنوان مشاور ISO 9001 برای اجرای سیستم های مدیریت کیفیت است، ایجاد نموده ایم.
جهت اطلاعات بیشتر شما می توانید با مشاورین و متخصصین با تجربه ما در این زمینه تماس حاصل نمایید تا آنها شما را در این حوزه تخصصی یاری نمایند.

در صورتی که مشتاق به دریافت اطلاعات درباره ایزو ۱۷۰۲۵ می باشید به شما پیشنهاد می کنیم که مطلب مشابه ما را که توسط گروه نرم افزاری شرکت توسعه کیفیت تهیه گردیده است و در رابطه با “گواهینامه ۱۷۰۲۵ چیست؟” می باشد را مطالعه نمایید.

اشتراک گذاری این مقاله:
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

دیدگاه‌ خود را بنویسید

مطالب برگزیده
روش های استریل ( بخش دوم )

روش های استریل ( بخش دوم )

استریل به روش شیمیایی یک روش جایگزین برای استریل با بخار فشار بالا یا حرارت خشک، استریل به روش شیمیایی است (که معمولاً با نام

طرح توجیهی تجهیزات پزشکی

طرح توجیهی تجهیزات پزشکی

  طرح توجیه اقتصادی چیست؟ چگونه یک طرح توجیهی مناسب برای محصولات تجهیزات پزشکی مورد نظر خود بنویسیم.   فهرست مطالب ۱-طرح توجیه اقتصادی چیست؟

گواهی ایزو چیست؟

گواهی ایزو چیست؟

گواهی ISO برای همه سازمان‌ها، بدون توجه به اندازه سازمان از لحاظ بزرگی و کوچکی لازم است. ISO یک سازمان بین‌المللی است که مقر آن

qualification

Qualification|IQ|DQ|OQ|PQ|URS|FAT|SAT چیست؟

این مطلب توسعه تیم تحقیق و توسعه شرکت توسعه کیفیت نگاشته شده است. با توجه به سوالات بسیار زیاد مخاطبین ما در خصوص تعریف هر

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار درباره تجهیزات پزشکی را با عضویت در خبرنامه توسعه کیفیت دریافت خواهید کرد.