گواهینامه 17025 چیست
فهرست مطالب

گواهینامه ۱۷۰۲۵ چیست؟ گواهینامه ایزو ۱۷۰۲۵ یک استاندارد جهانی و کارشناسانه مخصوص آزمایشگاه های تست و واسنجی است که به دستیابی شایستگی این آزمایشگاه ها می پردازد.
استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ موارد الزامی عمومی برای دستیابی شایستگی انجام آزمون ها و تست ها و واسنجی و همچنین نمونه برداری را به وسیله آزمایشگاه ها تعیین می گردد.
معیار جهانی ایزو ۱۷۰۲۵، شامل راهکارهای استاندارد و راهکارهای غیر استاندارد و راهکارهای گسترش یافته به وسیله ی آزمایشگاه که در اجرای تست و واسنجی مورد استفاده قرار می گیرند می باشد.
این استانداردها شامل آزمایشگاه‌های شخص اول، دوم و شخص ثالث و آزمایشگاه‌هایی می باشد که آزمایش و یا واسنجی بخشی از بازرسی و گواهی محصول را تشکیل می‌دهد.

کاربرد استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵

در کشورهای بزرگ، استاندارد ISO/IEC 17025 استانداردی است که اکثر آزمایشگاه ها باید دارای اعتبار باشند تا از نظر فنی صلاحیت داشته باشند.
ایزو ۱۷۰۲۵ مشترکات زیادی با استاندارد ایزو ۹۰۰۱ وجود دارد، اما ISO/IEC 17025 در الزامات مربوط به صلاحیت خاص تر است و مستقیماً برای سازمان هایی اعمال می شود که نتایج آزمایش و کالیبراسیون را تولید می کنند و بر اساس اصول فنی بیشتری است که مزایای زیادی برای آزمایشگاه ها ایجاد می کند.
این استاندارد بین المللی ایزو ۱۷۰۲۵ برای همه یا هر آزمایشگاهی صرف نظر از اندازه یا وسعت دامنه آزمایش ها و روش های کالیبراسیون قابل اجرا است.
استاندارد جهانی ایزو ۱۷۰۲۵ توسط آزمایشگاه ها برای توسعه سیستم مدیریت خود برای کیفیت، بدنه و عملیات فنی به کار گرفته می شود.

الزامات ایزو ۱۷۰۲۵ برای صلاحیت آزمایشگاه های تست و واسنجی

استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵برای اکثر آزمایشگاه‌ها در کشورهای بزرگ استفاده می‌شود، و این آزمایشگاه‌ها باید دارای اعتبار باشند تا از نظر فنی دارای صلاحیت در نظر گرفته شوند.
اگرچه این استاندارد دارای شباهت‌های زیادی با ایزو ۹۰۰۱ است، اما این استاندارد جهانی مختص آزمایشگاه‌ها است و الزامات بیشتری در مورد صلاحیت اعمال مستقیم برای سازمان‌هایی که نتایج آزمایش و کالیبراسیون را تولید می‌کنند، دارد.
این استاندارد که در ابتدا در سال ۱۹۹۹ منتشر شد، در سال ۲۰۰۵ برای مطابقت بهتر با ISO 9001:2000 بازنگری شد و سپس ۱۲ سال بعد از آن با ISO/IEC 17025:2017 بازنگری گردید.
ISO 17025:2017 که توسط سازمان بین المللی استاندارد ایزو ایجاد شده است، مطابق با الزامات و دستورالعمل های بین المللی است.

پیاده سازی استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵

در صورتی که آزمایشگاه های تست و واسنجی به شرایط و قوانین لازم این استاندراد جهانی عمل نمایند، در آن صورت آنها یک سامانه کیفیت برای فعالیت های تست و واسنجی خود به کار خواهند گرفت.
این استاندارد شامل تمامی مواردی که توسط الزامات ایزو ۹۰۰۱ تحت پوشش قرار نگرفته است را دارا می باشد.
آزمایشگاه ها به وسیله اخذ این استاندارد بهترین کیفیت را مشتریان عرضه می نمایند.
در نتیجه شایستگی خود را به مجموعه های ذینفع نشان داده ثابت نمایند.

جمع بندی

به طور کلی، آزمایشگاه ها از ISO/IEC 17025 برای پیاده سازی یک سیستم مدیریت کیفیت (quality management system) یا به اختصار (QMS) با هدف بهبود توانایی خود برای سازگاری با تولید نتایج معتبر استفاده می کنند. همچنین مبنایی برای اعتباربخشیدن از یک سازمان اعتباربخشی است.
از آنجایی که استاندارد در مورد صلاحیت می باشد ، اعتباربخشی صرفاً به رسمیت شناختن و رسمی نشان دادن آن صلاحیت است.
یک پیش نیاز برای تایید یک آزمایشگاه، داشتن یک سیستم مدیریت کیفیت مستند است.
محتویات رایج کتابچه راهنمای کیفیت از استاندارد ISO/IEC 17025 پیروی می کند.

خواندن مقالات مشابه:

لیست شرکت های CB مورد تایید اداره تجهیزات پزشکی برای ایزو ۱۳۴۸۵

اشتراک گذاری این مقاله:
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در twitter
Twitter
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn
اشتراک گذاری در facebook
Facebook
اشتراک گذاری در telegram
Telegram

دیدگاه‌ خود را بنویسید

مطالب برگزیده
روش های استریل ( بخش دوم )

روش های استریل ( بخش دوم )

استریل به روش شیمیایی یک روش جایگزین برای استریل با بخار فشار بالا یا حرارت خشک، استریل به روش شیمیایی است (که معمولاً با نام

روش های استریل ( بخش نخست )

روش های استریل ( بخش نخست )

استریل کردن(سترون سازی) مقاله ای که در پیش رو دارید، یک مقاله جامع و در عین حال خلاصه از درباره استریل کردن و أنواع روش

عضویت در خبرنامه

آخرین اخبار درباره تجهیزات پزشکی را با عضویت در خبرنامه توسعه کیفیت دریافت خواهید کرد.